• Tel: (62) 721 43 10
  • biuro@rosmosis.net.pl

FILTRACJA WĘGLOWA

Filtracja węglowa

filtr c 01

Filtrację na węglu aktywnym stosuje się do poprawy jakości wody do picia, głównie smaku, zapachu i barwy. Specjalnie preparowany węgiel aktywny zatrzymuje rozpuszczone w wodzie substancje organiczne pochodzenia humusowego, chlor i jego pochodne, fenole oraz inne substancje wpływające na smak, zapach i barwę wody. Filtracja na węglu aktywnym powinna być poprzedzona filtracją mechaniczną.

Najprostszą metodą filtracji jest zastosowanie filtrów z wymiennymi wkładami węglowymi. Filtry te mogą być montowane na doprowadzeniu wody użytkowej bądź w punktach czerpalnych np. pod zlewozmywakiem lub na wylewce kranu. Żywotność wkładów zależy przede wszystkim od ilości zanieczyszczeń, które znajdują się w wodzie, a także od ilości przepuszczonej przez nie wody.

Zastosowanie filtrów z węglem aktywnym powoduje całkowite usunięcie chloru co może spowodować wtórne zanieczyszczenie mikrobiologiczne (następuje to najczęściej w czasie zalegania wody). W takim wypadku zalecane jest stosowanie dezynfekcji lampą UV oraz okresowa wymiana wkładów lub złóż węglowych.